„Best of the World” to coroczne zestawienie przygotowywane przez National Geographic, które wskazuje kierunki turystyczne o szczególnych walorach. Połonina Caryńska znalazła się w tej grupie obok miejsc z całego globu jako jedno z pięciu miejsc w Polsce, które zdaniem redakcji magazynu warto odwiedzić.
Połonina Caryńska to wyjątkowe miejsce
Połonina Caryńska jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i chętnie odwiedzanych szlaków w Bieszczadach. Ciągnie się na długości kilku kilometrów, oferując zapierające dech w piersiach widoki na większość najwyższych bieszczadzkich szczytów. W zależności od pory roku Połonina Caryńska zmienia swój charakter – od soczystych, wiosennych łąk, przez barwy jesieni, aż po zimową biel. Znajdujący się tu najwyższy punkt, Kruhly Wierch, wznosi się na wysokość 1297 m n.p.m., a z grzbietu połoniny można podziwiać między innymi Rawki, Bukowe Berdo, Tarnicę, a przy sprzyjających warunkach pogodowych nawet odległe Tatry.
Wędrówka na Połoninę Caryńską może rozpocząć się z kilku punktów. Najkrótsza trasa prowadzi z Przełęczy Wyżniańskiej, a dojście na szczyt zajmuje około godziny. Szlak ten jest najłatwiejszy, dlatego chętnie wybierają go mniej doświadczeni turyści. Alternatywnie można wyruszyć z Bereżek przez Przysłup Caryński, co jest trasą o długości około 7,5 kilometra. Inne popularne opcje to podejście od strony Ustrzyk Górnych (5,6 kilometra), które należy do bardziej wymagających szlaków. Natomiast najtrudniejszy szlak prowadzi z Brzegów Górnych, mając długość 3,4 kilometra i różnicę wysokości wynoszącą 531 m.
Połonina Caryńska jest jedną z niewielu połonin w Polsce, które zachowały naturalny, nieprzekształcony krajobraz górski. Nazwa „połonina” wywodzi się z języka wschodniosłowiańskiego i oznacza nieużytek, miejsce „płone” – puste, gdzie brak roślinności uprawnej. Tym samym tradycja i specyfika bieszczadzkich połonin nawiązuje do pierwotnego krajobrazu Karpat. Połonina Caryńska wzięła swoją nazwę od wsi Caryńskie, która istniała do II wojny światowej, a której tereny obejmowały północne stoki tego grzbietu.
Autor zdjęcia: Połonina Caryńska z Przełęczy Wyżnej | foto Marek Zielonka Źródło informacji: wbieszczady.pl
Prośba została wysłana i będzie zweryfikowana.
Postaramy się odpowiedzieć w ciągu najbliższych 24 godzin
Nie udało się wysłać formularza. Prosimy o kontakt pod numerem +48 603 819 799 lub adresem sprzedaz@hotelcollis.pl.